English (United Kingdom)

HukukTürk

HUKUK VERİ TABANI

HukukTürk, Hukuk Programları Ltd. Şti.'ne ait internet tabanlı "Hukuk Portalı" projesidir.

 

HUKUK PROGRAMLARI LTD. ŞTİ. Hakkında,

1990 yılında "Hukuk Bilgi Bankası" oluşturmak amacıyla kurulan şirket, çalışmalarının başlangıcını "Yargıtay Kararları Bilgisayar Programı" adı altında, MS-DOS işletim sisteminde çalışan, Yargıtay kararlarının bilgisayar ortamında kullanımına olanak veren ve disketlerle güncellenebilen bir program oluşturmuştu.

1994 yılında Sirkeci Adliyesi'ne Şirketimizce kurulan bir sistem ile, ülkemizde ilk defa Yargıtay'a  bağlanarak,  dosyaların aşamalarına ve sonucuna on-line olarak ulaşmak mümkün olmuştur.

Yıllar içinde  Yargıtay Kararları ve T.C. Yasalarından oluşan ürünlerimiz binlerce kullanıcıya ulaşmıştır. Bu birikimlerin yanısıra Hukuk Programları Ltd., Şimdi de HukukTürk ile Anayasa Mahkemesi Kararları, T.C. Mevzuatı ve Türk Hukuk Bibliyografyası gibi hukukun temel argümanlarıyla karşınıza çıkmaktadır.

Avrupa Birliği ile entegrasyon sürecindeki ülkemizin, özellikle "hukuk" alanındaki köklü reformları gerçekleştirmiş olması ve bu önemli değişimin hala sürüyor olması, internet iletişiminin ve internete dayalı teknolojilerin önemini arttırmaktadır. Öte yandan internet kullanımının çok yaygın hale gelmiş olması da, karmaşık, yoğun ve hızlı değişen bilgilere anında ulaşabilme kolaylığını sağlamaktadır. Kaldı ki, bundan sonraki sürecin de aynı doğrultuda ve artan bir tempoda gelişeceği açıkça görülebilmektedir. 

Tüm bu önemli gelişmeler, zaten vazgeçilmez hale gelen internet kullanımını, bizim için adeta zorunluluk haline getirmiştir.

Günümüze kadar aralıksız devam eden "Hukuk Bilgi Bankası"  çalışmaları, bugün sizlere sunduğumuz HukukTürk ile gelişerek yoluna devam edecektir.

Saygılarımızla.